نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو | طبیب اول

تزریق انسولین در بیمار دیابتی


بررسی نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو

دیابت از جمله شایع ترین بیماری های غدد است که برای کنترل آن، انسولین تجویز می شود. این بیماری با بالا رفتن قند خون همراه است که به دلیل اختلال در ترشح انسولین بدن می باشد.
برای اطلاع از نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو به شما پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید. تزریق انسولین آسان است و بسیاری از بیماران می توانند به راحتی دارو را تزریق کنند.
شکم، ران و بازو از محل های مساعد برای تزریق انسولین است. برای تزریق انسولین به شکم باید محل تزریق ۵ سانتی متر از ناف فاصله داشته باشد. تزریق انسولین در ران باید در محل فاصله زانو تا مفصل ران صورت گیرد که این محل باید به سمت خارج پا باشد. تزریق انسولین در شکم سریع ترین جذب را دارد لذا بهترین محل برای تزریق می باشد. در بازو ها جذب متوسط می باشد. کمر یا لگن که آخرین قسمت برای تزریق انسولین می باشد کندترین سرعت جذب را دارد.

از شما عزیزان خواهشمندیم چند دقیقه ای تا پایان مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

رعایت نکات ضروری هنگام تزریق انسولین

طبق گزارشات انجام شده توصیه می شود چنانچه قصد ورزش پس از تزریق انسولین را دارید، بلافاصله این کار را انجام ندهید و ۴۵ دقیقه پس از تزریق ورزش کنید.
همچنین از تزریق دارو تنها به یک ناحیه از پوست پرهیز کنید. زیرا ممکن است تحریکات پوستی ایجاد کند و یا چربی آن ناحیه به مرور از بین برود. بنابراین مرتب نواحی از بدن که تزریق انجام می دهید را عوض کنید.
پس از خوردن غذا به دلیل جذب بالای میزان انسولین بهترین زمان برای تزریق انسولین به شمار می رود. پزشکان توصیه می کنند افراد دیابتی به طور مرتب قند خون را بررسی و کنترل کنند.
همچنین افراد دیابتی باید زیر نظر پزشک خود مقدار دوز مناسب برای تزریق را تنظیم کنند. آموزش نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو به اطرافیان و آموزش های لازم برای پایین آوردن سریع قند خون می تواند کمک بسیار زیادی در مواقع اورژانسی ایجاد کنند.

رعایت نکات ضروری هنگام تزریق انسولین | طبیب اول
کاهش قند خون با تزریق انسولین

آموزش تزریق صحیح انسولین

ابتدا مطمئن شوید که دست هایتان تمیز است و حتما قبل از تزریق انسولین دست ها را بشویید. اگر محلول انسولین کدر بود آن را کمی تکان دهید، برای این کار بهتر است سرنگ را روی کف دست خود بغلتانید.
برای تزریق صحیح انسولین ابتدا باید سرسوزن پلاستیکی را نصب کنید. این سوزن ها سایز های مختلفی دارد که سایز آن توسط پزشک مشخص می شود.
در این مرحه باید سرنگ را آماده سازی و هواگیری کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کند. برای هواگیری باید دو ضربه کوچک به بدنه سرنگ وارد نمایید و هوای داخل آن را با فشردن سرنگ خارج کنید.
سپس با چرخاندن درجه، دوزی که توسط پزشک مشخص شده است را آماده سازی نمایید. پس از اینکه مقداری مایع از سرنگ خارج شد مطمئن می شویم که سرسوزن سالم است و می توان تزریق در شکم، ران و بازو را طبق زیر انجام داد:

تزریق انسولین در شکم

دو طرف ناف بهترین مکان برای تزریق انسولین در این ناحیه است. هنگام تزریق دقت کنید ۵ سانتی متر از ناف فاصله باشد. برای اینکار می توانید تزریق را در فاصله ی چهار انگشتی از دو طرف ناف انجام دهید. توجه کنید قسمت بالا و زیر ناف بهتر است تزریق انسولین انجام نشود. البته در صورت تزریق نیز ناهنجاری اتفاق نمی افتد اما جای مناسب تر دو طرف ناف به فاصله ۵ سانتی متر می باشد. انسولین در شکم سریع ترین و بهترین جذب را دارد.

تزریق انسولین در ران

تصور کنید قسمتی که دست خود را در جیب شلوار قرار می دهید، بهترین ناحیه برای تزریق انسولین در ران می باشد.

تزریق انسولین در بازو

محل صحیح تزریق انسولین در بازو در فاصله ۴ انگشت از کتف و ۴ انگشت از آرنج پایین تر می باشد.

توجه کنید سوزن قلم را باید با حرکت سریع و زاویه ۹۰ درجه یعنی به حالت عمود وارد بدن کنید. سوزن باید تا انتها وارد پوست شود. دکمه پیستون را باید تا انتها فشار دهید تا دوز کامل وارد بدن شود. توجه کنید قلم باید ۱۰ ثانیه در محل تزریق نگه داشته شود و سپس آن را بیرون بکشید تا دوز مناسب انسولین وارد بدن شود.
پس از تزریق باید درپوش سوزن را با احتیاط قرار دهید و سوزن آن را باز کنید. سپس درپوش قلم را قرار دهید.

نکات مهم در تزریق انسولین

  1. قلم هایی که استفاده نشده را در یخچال نگهداری کنید.
  2. قلم های باز شده را می توان در دمای اتاق نگهداری کرد. توجه کنید که این قلم در مجاورت گرما و سرمای شدید قرار نگیرد.
  3. از مصرف قلم های دارای ذرات معلق یا یخ زده که رنگ آنها عوض شده پرهیز کنید.
  4. هیپوگلیسمی یا کمبود قند خون رایج ترین عارضه انسولین است. برای جلوگیری از این مشکل پس از تزریق انسولین چیزی بخورید تا دچار افت فشار و افت قند نشوید.
  5. برای بیشتر قلم ها تا ۲۸ روز پس از باز شدن مشکلی پیش نخواهد آمد.
نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو | طبیب اول
نکات مهم هنگام تزریق انسولین

نحوه نگهداری از انسولین در مسافرت

هنگام مسافرت می توان انسولین را کنار کیسه ای از یخ قرار داد. دقت کنید انسولین یخ نزند و فاصله ای میان یخ و انسولین ها باشد.

استفاده از انسولین قلمی نکات مهمی دارد که با مطالعه مطلب مربوط به آن می توانید به درستی از انسولین قلمی استفاده نمایید.

سر سوزن ها را چند وقت یک بار عوض کنیم؟

به دلیل هزینه بالای سرسوزن ها می توان نهایتا ۴ بار از سر سوزن استفاده کرد. استفاده بیشتر از آنها باعث کند شدن سرسزون می شود و دردناک است.
اندازه و سایز سرسوزن ها نیز بر اساس پیشنهاد و یا تجربه بیمار دیابتی مشخص می شود. بیمار دیابتی بر اساس تجربه ای که کسب کرده می داند با کدام سرسوزن راحت تر است.

پیشنهاد پایانی به سروران ارجمند

همانطور که توضیح دادیم نحوه تزریق صحیح انسولین قلمی در شکم، ران و بازو مراحل آسانی دارد که بیماران دیابتی به راحتی می توانند انسولین را برای خود تزریق کنند.
بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند لذا چنانچه در اطرافیان خود بیمار دیابتی دارید به دلیل ژنتیکی بودن این بیماری در صورت مشاهده علائم دیابت به پزشک مراجعه کنید و آزمایش بدهید.
همچنین برای پیدا کردن بهترین متخصص غدد می توانید از مجموعه طبیب اول کمک بگیرید. در صورتی که شرایط مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارید می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده برای اعزام پزشک به منزل کمک بگیرید.

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران – میدان سبلان – سبلان شمالی – نبش خیابان نوری پلاک ۶۲۶ طبقه اول

تلفن:  ۸۸۴۴۸۴۳۲-۰۲۱

تلفن:  ۸۸۳۹۸۳۲۹-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =