آشنایی با بارداری مادران معلول

در محتوای ذیل به بارداری مادران معلول و راه حل ها و رفع مشکلات در این دوران اشاره کرده ایم امیدواریم اطلاعاتی هر چند کوتاه در این باره مثمر ثمر باشد.

معلولیت در واقع اختلال جسمی یا روانی می باشد که بر توانایی فرد برای گذران زندگی عادی روزمره تاثیر اساسی و بلند مدت می گذارد. از جمله این اختلالات می توان به اختلالات حسی مثل ناشنوایی یا نابینایی، اختلالات حرکتی مثل ام اس، قطع نخاع، فلج مغزی و …، اختلالات یادگیری مثل افرادی که توان انجام ساده ترین فعالیت های روزمره مثل گفتن ساعت، توضیح در مورد جزئیات شخصی مانند تاریخ تولد یا سن را ندارند، بیماری های پیشرفته مثل ایدز، دیابت، سرطان، کم خونی، آسم، بیماری های قلبی و …، بیماری های روانی مثل افسردگی مزمن، اسکیزوفرنی، بیماری های تغذیه ای، اختلال دوقطبی و … اشاره کرد.

معلولیت و بارداری

برخی از زنان معلول اظهار می دارند بعد از تصمیم به بارداری و مادر شدن با واکنش منفی از سوی اطرافیان مواجه شده و ممکن است در توانایی آنها برای بارداری، حمل جنین و ایمنی زایمان و مراقبت از کودک دچار تردید شوند. در نتیجه باید به این نکته توجه داشت که زنان دارای معلولیت ممکن است در مراجعه به پزشک تردید کنند زیرا واکش های منفی از سوی اطرافیان و همچنین پزشکان وارائه دهندگان مراقبت های بهداشت را پیش بینی می کنند.

قبل از باداری زنان معلول، به علت داشتن سابقه مشکلات پزشکی، توصیه می شود برای انجام مراقبت های پزشکی قبل از بارداری، به پزشک مراجعه کرده تا از سلامت قبل از بارداری اطمینان حاصل نمایند. البته بسیاری از مادران معلول به علت واکنش های منفی از دریافت این خدمات صرف نظر می کنند.

خدمات پرستاری در منزل از جمله مواردی است که مرکز پزشکی پرستاری طبیب اول اعمال می دارد. همچنین این مرکز با دارا بودن بهترین و مجرب ترین کادر پزشکی و پرسنلی ، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. به منظور دستیابی به خدمات این مرکز می توانید با شماره های پایین صفحه تماس حاصل نمایید.

مشکلات بچه دار شدن زنان معلول

عدم وجود امکانات مناسب برای زنان معلول، علاوه بر تشدید معلولیت، روی زندگی این دست از افراد تاثیر می گذارد. در زمان بارداری زنان معلول، امکاناتی بهداشتی درمانی و فیزیوتراپی فراهم نیست و این مشکل باعث می شود معلولیت این زنان در دوران بارداری تشدید شود. همچنین در این دوران، آموزش های که این زنان را راهنمایی کند که چه مسائلی را باید رعایت کنند تا هنگام بارداری، معلولیت آنها تشدید نشود وجود ندارد.

عدم وجود امکانات ویژه در بیمارستان ها برای این زنان، از دیگر مشکلات آنها است. برای نمونه، عدم وجود تخت مناسب برای مادران معلول، مشکلات زیادی را برای این مادران بوجود می آورد. همچنین بعد از زایمان، نیازمند کمک و حمایت هستند و بزرگ کردن فرزند نیازمند داشتن امکانات کافی است.

با این حال، بعد از تصمیم به بارداری اولین قدم انتخاب یک پزشک مناسب است. به خاطر داشته باشید معلولیت جسمی باعث نمی شود که بارداری شما به عنوان یک بارداری پر خطر محسوب شود. با این وجود بنا به تشخیص پزشکان، مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص طب مادر و جنین که تجربه کار با مادران معلول را دارند توصیه می شود. در صورت نیاز می توان از خدمات مرکز پرستاری طبیب اول استفاده کرد.

بارداری مادران معلول

بارداری مادران معلول

در برخی از کشورها، امکانات مخصوص مراقبت از معلولین و مادران معلول وجود دارد و برنامه های مخصوص برایشان در نظر گرفته شده است. اما اگر چنین امکاناتی در اختیار نبود باید به دنبال پزشکی باشید که با شما همکاری کند و همه حمایت هایی که نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد.

وظیفه متخصص زنان

  • ناتوانی مادر باردار با بشناسد.
  • نحوه برخورد با او را بداند.
  • وسایل راحتی را در مطبش برای او فراهم کند.
  • علت ناتوانی او را کشف کرده و از پرسیدن سوال های نامناسب اجتناب کند.
  • وقت های ملاقات را طوری تنظیم کند که معطل نشود.
  • با صبر و حوصله وضعیت بارداری او را در نظر بگیرد.
  • در صورت بروز مشکل، از جملات مناسب برای گفتن آن استفاده کند.
  • اطلاعاتی در مورد تاثیر معلولیت مادر باردار بر روی مراحل مختلف بارداری به او ارائه کند.

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – پلاک ١٠٣۴ طبقه سوم ، واحد۵

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۴-۰۲۱

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۶-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۰۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم

سلامتی روز افزون شما آرزوی ماست

مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در نقشه گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *