مراقبت از افراد آلزایمری | طبیب اول

مراقبت از افراد آلزایمری

چه مواردی در مراقبت از افراد آلزایمری مهم است؟

آیا پرستاری از بیماران آلزایمری در منزل امکان پذیر است؟

با ما همراه باشید تا در این مقاله به مراقبت از افراد آلزایمری بپردازیم.

بیماری آلزایمر یا زوال عقل نوعی عارضه ی مزمن است که فرد مبتلا به آن ، نمی تواند بخوبی چیزی را به یاد بیاورد ، یاد بگیرد و یا ارتباط برقرار کند.

این بیماری می تواند به سبب شکل گیری پلاکت های سالخوردگی نیز ایجاد می شود. این پلاکت ها ناشی از تجمع پروتئین عاملوئید بتا و اجتماع بسیار زیاد کلاف های عصبی ایجاد می گردند.

معمولا افزایش سن یکی از علل مهم در ایجاد آلزایمر می باشد.

شما عزیزان می توانید به جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی این بیماری به مقاله ی آلزایمر مراجعه نمایید.

 مراقبت از افراد آلزایمری در منزل از جمله مواردی است که مرکز پزشکی پرستاری طبیب اول اعمال می دارد. همچنین این مرکز با دارا بودن بهترین و مجرب ترین کادر پزشکی و پرسنلی ، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد.  به منظور دستیابی به خدمات این مرکز می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم در مراقبت از بیماران آلزایمری

همانطور که می دانید مراقبت از شخص مبتلا به آلزایمر از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به مهارت و تجربه ی بالای مراقب دارد.

پارامترهایی که در مراقبت از افراد آلزایمری مهم می باشد عبارتند از :

  • نیاز است تا فرد مبتلا به آلزایمر را در انجام امور شخصی ، کمک کرد.

اشخاص مبتلا به آلزایمر معمولا فراموش می کنند که چه مدت استحمام نکرده اند یا حتی در مواقعی که شدت آلزایمر فرد زیاد باشد ، فرد زمان مصرف مواد غذایی یا دفع  آن را نیز فراموش می کند.

بنابراین نیاز است که افراد مبتلا به آلزایمر از اشخاص دیگری برای انجام امور خود کمک بگیرند.

ممکن است افراد مبتلا به آلزایمر تحت درمان دارویی باشند که این امر باعث می شود تا داروها به موقع توسط فرد مصرف شوند. اشخاص مبتلا به آلزایمر در مصرف داروها در وقت تعیین شده دچار مشکل می باشند و زمان مناسب مصرف داروهای خود را فراموش می کنند.  نوسان و بی نظمی در مصرف دارو توسط افراد آلزایمری ممکن است خطرناک باشد و سلامت آن ها را تحت الشعاع قرار دهد.

بنابراین نیاز است تا در مراقبت از افراد آلزایمری ، مصرف داروها سر زمان معین مد نظر قرار گیرد و برنامه ریزی دقیقی برای مصرف مواد دارویی فرد مبتلا به آلزایمر تهیه شود.

بطور مثال می توان جدولی از زمان استحمام، مصرف مواد غذایی ، مصرف مواد دارویی و… تهیه کرد و با علامت زدن هر عمل انجام شده فرد را از آخرین زمان انجام آن فعالیت باخبر ساخت.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد افزایش سن یکی از علل مهم در ایجاد بیماری آلزایمر می باشد. بنابراین آموزش نحوه ی درست پرستاری از سالمندان نیز کمک شایانی در نگهداری از افراد مبتلا به آلزایمر می کند.

مراقبت از افراد بیماران آلزایمری
مراقبت از افراد آلزایمری
  • گاها نیاز است مراقبین به جای فرد مبتلا به آلزایمر فکر کنند و تصمیم بگیرند.

افراد آلزایمری در سردرگمی و فراموشی به سر می برند که این امر توانایی آن ها را در کنترل شرایط پیرامون و ابراز درخواست هایشان ، مختل می سازد. بنابراین لازم است افرادی که بعنوان مراقب و پرستار این افراد انتخاب می شوند ، گاهی خود را بجای شخص مبتلا به آلزایمر قرار دهند و از جهت ذهن آن فکر کنند.

بطور مثال: اگر فرد آلزایمری برای جابجا شدن و رفت و آمد در محیط خانه نیاز به تجهیزات خاصی مانند: واکر و … دارد ، برای آن فراهم شود.

  • ایجاد اطمینان خاطر و آرامش روحی در فرد مبتلا به آلزایمر

افراد مبتلا به آلزایمر معمولا پدران و مادران عزیزی هستند که به علت کهولت سن مبتلا به فراموشی شده اند. حفظ احترام و شان این افراد از جمله مهم ترین نکات حائز اهمیت در مراقبت از آن ها می باشد.

متاسفانه در زندگی ماشینی امروز بسیاری از اعضای خانواده درگیر مشغله های کاری خود می باشند و زمان مناسبی به جهت نگهداری از سالمندان و مراقبت از بیماران آلزایمری ندارند. همچنین نگهداری از این افراد در بیمارستان ها هزینه های گزافی به همراه دارد ، بنابراین  این امر موجب می شود تا این افراد به دنبال مرکز پزشکی و پرستاری درمنزل ، معتبری برای نگهداری از عزیزانشان که به آلزایمر مبتلا شده اند ، باشند.

فرد مبتلا به آلزایمر از نظر روحی و عاطفی شکننده و حساس می باشد.

بنابراین نیاز است تا فرد مورد حمایت و توجه قرار گیرد تا اطمینان خاطر و آرامش پیدا کند.

بنابراین توصیه می شود افرادی که به مراقبت از افراد آلزایمری می پردازند ، سعی کنند نیاز این افراد را برآورده سازند و بستری را فراهم آورند که فرد مبتلا به آلزایمر در آرامش به ادامه ی زندگی خود بپردازد.

  • قرار دادن آدرس و شماره تلفن وابستگان درجه یک در جیب افراد مبتلا به آلزایمر

افراد آلزایمری ممکن است به هنگام بازگشت به منزل ، آدرس محل سکونت خود را فراموش کنند. بیماری آلزایمر سبب ایجاد تاثیرات متفاوتی بر عملکرد مغز می شود. در مواردی بیمار مبتلا به آلزایمر واکنش های غیرطبیعی و بدون هشدار قبلی ، دارد که کنترل این امر به هوشیاری و دقت فرد نگهدارنده وابسته می باشد.

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – نبش خیابان نوری ، واحد۵

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۴-۰۲۱

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۶-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم

سلامتی روز افزون شما آرزوی همیشگی ماست

مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در  نقشه گوگل

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =