عکسبرداری از قفسه سینه در منزل

اشعه ایکس قفسه سینه اطلاعات خوبی از قلب و رگهای خونی اصلی را ارائه می دهد


فرایند عکسبرداری از قفسه سینه 
عکسبرداری قفسه سینه تقریباً همیشه هنگامی انجام می شود که پزشکان مشکوک به اختلال ریه یا قلب باشند. سایر آزمایشات تصویربرداری در صورت لزوم انجام می شود تا پزشکان اطلاعات خاصی را برای تشخیص در اختیار بیماران قرار دهند. اشعه ایکس قفسه سینه به طور معمول از پشت به جلو گرفته میشود.
معمولاً از سمت های دیگر نیز نمایی گرفته می شود. اشعه ایکس قفسه سینه اطلاعات خوبی از قلب و رگهای خونی اصلی را ارائه می دهد و معمولاً می تواند اختلال جدی در ریه ها، فضاهای مجاور یا دیواره قفسه سینه، از جمله دنده ها را نشان دهد.
به عنوان مثال، اشعه ایکس قفسه سینه می تواند بیشتر پنومونی، تومورهای ریه، بیماری انسدادی مزمن ریو، ریوی ریزش یافته (آتلکتازی) و هوا (پنوموتوراکس) یا مایع (پلورال افیوژن) را در فضای پلور نشان دهد.
اگرچه اشعه ایکس قفسه سینه به ندرت اطلاعات کافی برای تعیین علت دقیق این ناهنجاری را به دست می دهد، اما آنها می توانند به پزشک کمک کنند تا تشخیص دهد و یا آزمایشات دیگری برای تشخیص لازم است را در صورت لزوم انجام دهد. توموگرافی کامپیوتری (CT) قفسه سینه جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس ساده ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل اشعه ایکس توسط کامپیوتر

با استفاده از CT، یک سری اشعه ایکس توسط کامپیوتر تجزیه و تحلیل می شود، سپس چندین دید در صفحات مختلف مانند نماهای طولی و مقطعی فراهم می کند.
CT با وضوح بالا و CT مارپیچی روشهای CT تخصصی تری هستند. CT با وضوح بالا ممکن است جزئیات بیشتری در مورد اختلالات ریه را نشان دهد. Helical CT می تواند تصاویر سه بعدی را ارائه دهد. به طور کلی، سی تی اسکن پس از نفس عمیق کشیدن فرد (انجام دم) انجام می شود. گاهی اوقات، تصاویر CT پس از تنفس و بازدم در افراد ایجاد می شود تا راههای هوایی کوچک را بهتر ببینند.
در آنژیوگرافی CT از ماده حاجب رادیوپاک تزریق شده به ورید بازو برای تولید تصاویر رگهای خونی از جمله شریانی که خون را از قلب به ریه ها (شریان ریوی) می رساند، تولید می شود.
در حال حاضر، CT آنژیوگرافی معمولاً به جای اسکن هسته ای ریه برای تشخیص لخته های خون در شریان ریوی (آمبولی ریوی) انجام می شود.

MRI برای تصویربرداری از قفسه سینه

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیز تصاویر بسیار مفصلی را ایجاد می کند که به ویژه هنگامی که پزشک به ناهنجاری رگ های خونی در قفسه سینه مانند آنوریسم آئورت مشکوک باشد بسیار مفید است. با این وجود انجام MRI بیشتر طول می کشد و گرانتر از CT است. همچنین، وضوح MRI برای تشخیص ناهنجاری ها در ریه ها از CT کمتر است و بنابراین MRI برای تصویربرداری از قفسه سینه اغلب استفاده نمی شود. برخلاف CT ،MRI از اشعه استفاده نمی کند.
عکسبرداری از قفسه سینه در منزل
پزشکان ممکن است از تصویربرداری از قفسه سینه برای تشخیص افرادی که علائم COVID-19 دارند استفاده کنند

تصویربرداری از قفسه سینه برای تشخیص افرادی با علائم COVID-19

افرادی که مشکوک به COVID-19 هستند باید سریع بدانند که آیا آلوده شده اند یا خیر، بنابراین می توانند تحت درمان مناسب قرار بگیرند. در حال حاضر، تشخیص رسمی COVID-19 نیاز به آزمایش آزمایشگاهی (RT-PCR) نمونه های بینی و گلو دارد. RT-PCR به تجهیزات ویژه ای نیاز دارد و حداقل ۲۴ ساعت طول می کشد تا نتیجه بگیرید.
کاملاً دقیق نیست و ممکن است برای تأیید تشخیص به RT-PCR دوم یا آزمایش دیگری نیاز باشد.
COVID-19 یک بیماری تنفسی است. پزشکان ممکن است از تصویربرداری از قفسه سینه برای تشخیص افرادی که علائم COVID-19 دارند استفاده کنند، در حالی که منتظر نتایج RT-PCR هستند یا وقتی نتایج RT-PCR منفی هستند و فرد دارای علائم COVID-19 است.
با اشعه ایکس یا اسکن تصویری از اندام ها و ساختارهای قفسه سینه تولید می شود. در اشعه ایکس (رادیوگرافی) از اشعه برای تولید یک تصویر ۲ بعدی استفاده می شود. معمولاً در بیمارستان ها، با استفاده از تجهیزات ثابت توسط متخصص رادیوگرافی، می توان آنها را در دستگاه های قابل حمل نیز انجام داد.
در اسکن توموگرافی رایانه ای از رایانه برای ادغام تصاویر اشعه ایکس ۲-D و تبدیل آنها به تصویر ۳ بعدی استفاده می شود. آنها به تجهیزات بسیار تخصصی احتیاج دارند و توسط متخصص رادیوگرافی انجام می شوند.
در اسکن های اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر استفاده می شود. این موارد را می توان در بیمارستان ها یا سایر مراکز درمانی مانند مطب پزشک یا با همکاری تیم حرفه ای پزشکی در منزل انجام داد.

عکسبرداری از قفسه سینه در منزل برای چه افرادی توصیه میشود؟

انجام  به آن دسته از افرادی توصیه می شود که توانایی مراجعه به مراکز تصویر برداری را ندارد. گروه هایی که به خدمات تصویر برداری در منزل نیازمند هستند عبارت اند از :

 • افراد سالمند
 • افراد دچار سکته مغزی و یا آسیب های مغزی نخاعی
 • بیماران دارای شکستگی لگن و…
 • در زمان آلودگی هوا برای بیماران مستعد آسم و حساسیت بالا
 • بیمارانی که در منزل بستری و دارای Traction (وزنه) هستند
 • بیماران با عدم قابلیت حرکتی
 • کودکانی با مشکلات حاد تنفسی یا حرکتی
عکسبرداری از قفسه سینه در منزل
با حذف فرآیند نوبت گیری و ترافیک خیابانها فرایند عکسبرداری از قفسه سینه در منزل با سرعت بیشتری انجام میشود

مزایای عکسبرداری از قفسه سینه در منزل

 • گزارش گیری سریع، به واسطه عکسبرداری در منزل می­توانید در مدت زمان کوتاهی گزارش کار را دریافت کنیم.
 • صرفه جویی در زمان، با حذف فرآیند نوبت گیری و ترافیک خیابانها فرایند عکسبرداری از قفسه سینه در منزل با سرعت بیشتری انجام میشود.
 • کاهش خطرات ناشی از جابه جایی و انتقال بیمار به مراکز تصویر برداری، به خصوص برای جابجایی افراد سالمند، معلولین یا کسانی که از مشکلات حرکتی رنج می­برند، عکسبرداری در منزل بسیار کاربردی میباشد.
 • انجام فرایند عکسبرداری در محیط  آرام و امن منزل برای بیمار راحتتر خواهد بود.
 • در شرایط کرونا، با عکسبرداری در منزل خطر ابتلا به این بیماری نیز کاهش میابد.
مرکز خدمات پرستاری و پزشکی طبیب اول همواره به طور شبانه روزی و با پزشکانی متخصص و با تجربه آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز در هر نقطه از شهر تهران می باشد.
از این که در این مقاله همراه ما بودید نهایت تشکر را داریم و امیدواریم که این موضوع برایتان مفید بوده باشد.
اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول
تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – نبش خیابان نوری ، واحد۵
مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸
مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸
چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم
سلامتی روز افزون شما آرزوی همیشگی ماست
مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در نقشه گوگل
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + یازده =