سونوگرافی

آشنایی با انواع سونوگرافی

پزشکان از سونوگرافی در زنان ، مردان و کودکان برای به دست آوردن بینش پیشرفته از نحوه کارکرد بدن آن ها استفاده می کنند . امروزه در حقیقت بعد از آزمایشات اشعه X  ، استفاده از سونوگرافی کاربردی ترین تصویربرداری تشخیصی موجود می باشد .

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری به صورت ترانس واژینال مواقعی انجام می شود که اولا خیلی زود باشد و نتوانیم نتیجه گیری کنیم که بارداری واقع شده یا نه ، آیا بارداری داخل رحمی است یا خارج رحمی ، آیا این بارداری حامل محصولات بارداری یعنی فتال پل و یولک ساک هست یا خیر و آیا جنین ما داری ضربان قلب هست یا نه که در نتیجه می تواند ما را دو هفته زودتر به نتیجه برساند .

در مواردی که در اواسط حاملگی و یا اواخر حاملگی پزشک نیاز داشته باشد از طول گردن رحم مادر اطلاعاتی داشته باشد و یا از موفقیت یا عدم موفقیت عمل انجام شده بر روی گردن رحم مادر یعنی سرکلاژ را مطلع شود این سونوگرافی انجام می شود .

این سونوگرافی هیچ ضرری ندارد و مادر نباید نگرانی داشته باشد ، فقط باید به شکل کوتاه و با آرامش انجام شود .

سونوگرافی کلیه و مثانه

سونوگرافی کلیه ها و مثانه معمولا با هم درخواست می شود و معمولا در مردان به صورت سونوگرافی کلیه ها و مثانه و پروستات و تعیین باقی مانده ادراری توسط پزشک درخواست داده می شود . یکی از شایع ترین علت های درخواست این سونوگرافی وجود علائم ادراری در بیماران است که شایع ترین آن ها عبارتند از :

  1. پرادراری یا تکرر ادرار ، سوزش ادرار و یا دردهای پهلوهایی که می تواند منشع کلیوی داشته باشد .
  2. همچنین بیشترین عللی که می تواند منجر به علائم ادراری شود عفونت ادراری  و یا احیانا رنال کولیک و یا همان سنگ کلیه و یا سنگ سیستم ادراری است .

سونوگرافی کلیه ها 

در سونوگرافی کلیه ها  اندازه کلیه ها ، ضخامت پارانشیم ، نمای پارانشیم کلیه مورد ارزیابی قرار می گیرد و اگر در کلیه سنگ و یا ضایعه ای داشته باشیم ، مثل کیست های کورتیکال ، توده های خوش خیم ، توده های بد خیم و یا تورم و هیدرونفروز وجود داشته باشد می توانیم آن را ببینیم .

تورم و هیدرونفروز در واقع زمانی که در خروجی ادرار در مسیر هالب ها انسدادی داشته باشیم ادرار به راحتی از کلیه خارج نخواهد شد و این منجر به تورم خود کلیه می شود که در واقع درجات مختلفی از خفیف تا شدید (۱ تا ۴ ) خواهد داشت و از آنجایی که تورم کلیه یا هیدرونفروز کلیه می تواند به کپسول اطراف کلیه فشار بیاورد، می تواند برای بیمار خیلی دردناک باشد .

سونوگرافی مثانه

همینطور از مسائلی که در سونوگرافی کلیه و مثانه مورد بررسی قرار می گیرد خود مثانه است که از لحاظ شکل کلی ، ضخامت جدار مخاطی و احیانا وجود ضایعات مخاطی مورد ارزیابی قرار می گیرد .

اگر سنگ در مثانه وجود داشته باشد یک بررسی سونوگرافی که در حالت مثانه پر باشد ، دیده می شود.

همین طور تعیین باقی مانده ادراری در افرادی که دچار پر ادراری یا تکرر ادرار هستند می تواند حایز اهمیت باشد چرا که یکی از علل عمده پر ادراری ، عدم خالی کردن کامل ادرار است.

مثلا ممکن است مثانه به صورت نیمه خالی شود  که معمولا در این مواقع پزشک رادیولوژیست بعد از دیدن مثانه پر از بیمار می خواهد که مثانه خود را خالی کند و حجم ادرار باقی مانده را مشخص می کند که باید حداقل ۲۵ تا ۳۰ CC باقی مانده ادراری داشته باشیم و بیشتراز آن قطعا می تواند مسئله باشد .

سونوگرافی پروستات

در آقایان بررسی پروستات می تواند به همراه کلیه و مثانه انجام شود و معمولا اندازه و ساختمان پروستات مورد بررسی قرار می گیرد و اگر توده یا ضایعه ای در پروستات وجود داشته باشد به راحتی در سونوگرافی قابل رویت است .

دستگاه سونوگرافی پرتابل

دستگاهی با رویکرد درمانی می باشد که در مناطقی که حوادثی چون جنگ اتفاق می افتد قابل استفاده است.

می تواند صدمات را مشخص کرده و باعث ثابت کردن آن ها شده و ریسک صدمات را در ماموریت ها پایین بیاورد.

همچنین می تواند به مادران باردار در مناطق محروم فرزندشان را نشان داده و زمان مشخص زایمان را تعیین کند.

همچنین در تصادفات رانندگی می تواند در کمک به صدمه دیدگان بسیار کمک کننده باشد .

پیشنهاد ما به شما سروران گرامی

 پرستاری در منزل طبیب اول  ، با دارا بودن  کادر درمانی و پرستاران حرفه ای و مجرب می تواند، اقدامات درمانی و پرستاری را در منزل برای شما و عزیزانتان با مجهزترین دستگاه های پزشکی و درمانی، انجام دهد.  

به منظور دستیابی به خدمات این مرکز می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – پلاک ١٠٣۴ طبقه سوم ، واحد۵

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۴-۰۲۱

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۶-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۰۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم

سلامتی روز افزون شما آرزوی همیشگی ماست

مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در نقشه گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *