درمان كبد چرب | طبیب اول

کبد چرب بیماری بدون درد

کبد چرب تجمع تری گلیسریدها و سایر چربی ها در سلول های کبدی است و مقدار این اسیدهای چرب در کبد بستگی به تعادل بین میزان انتقال این اسیدهای چرب به کبد و میزان حذف آن دارد.

کبد-چرب-44

گاهی اوقات کبد چرب با التهاب و مرگ سلول های کبدی همراه است. ( steatohepatitis)

کبد چرب الکلی چیست ؟

شایع ترین علت کبد چرب ، کبد چرب الکلی است که بر اساس مطالعات، بیشتر در افرادی که میزان مصرف الکل در آن ها از ۶۰ گرم در روز بیشتر است اتفاق می­افتد.

بیماری خاموشی

اینگونه کبدها غیر الکلی یا به اصطلاح (NASH (non alcoholic steatohepatitis بیماری خاموشی است که همانطور که در بالا گفته شد به دلیل عدم تعادل بین میزان انتقال اسیدهای چرب و سایر چربی ها به کبد و میزان حذف و مصرف آن از کبد اتفاق می­افتد و غالباً تا مراحل انتهایی بی علامت است و در مراحل پیشرفته با علائمی نظیر خستگی پایدار در طول روز، احساس بیماری و ناخوشایندی و احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم بروز می ­کند و در مراحل انتهایی که نارسایی کبدی مستقر می­ شود (سیروز) آسیت (تجمع مایع شکم)، زردی، ادم و تورم اندام ها بروز می­ کند.

کبد-چرب11

البته شایان ذکر است که در مراحل ابتدایی تخریب کبد به دنبال مرگ سلول های کبدی آنزیم ASTو ALT بالا می رود که در آزمایشات خون قابل ردیابی است، البته گاه گاهی علی رغم وجود این آنزیم ها افزایش نمی یابد و در غالب موارد در کبد چرب غیر الکلی میزان آنزیم ها در حدی کمتر از ۲ برابر افزایش می ­یابد.

بیماران مشکوک

در بیماران مشکوک برای رد سایر بیماری های کبدی که می­ توانند منجر به افزایش آنزیم های کبد شوند لازم است که آزمایشات ویرولوژی نیز از نظر ابتلا به هپاتیت های ویروسی انجام شود. همچنین برای بررسی میزان آسیب کبد و اختلال عملکرد کبد باید تست های عملکرد کبد یعنی سطح بیلی روبین و بررسی وضعیت انعقادی انجام شود.

غالباً تابلوی بالینی کبد چرب، چاقی و افزایش تری گلسیریدها است که در کنار افزایش آنزیم های کبدی می­ تواند پزشک را به تشخیص کبد چرب برساند.

روش غیر تهاجمی برای اثبات چرب بودن

روش های تشخیصی غیر تهاجمی برای اثبات  شامل SONO و CT و MRI است که معمولاً از سونوگرافی استفاده می ­شود ولی متاسفانه سونوگرافی زمانی این اختلال را گزارش می کند که بیش از ۳۰% بافت کبد را درگیر کرده باشد و بیمارانی که در سونوگرافی گزارش کبد چرب دارند از ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری های عروق قلبی برخوردار هستند.

فاکتورهای پیش بینی کننده برای میزان فیبروز سلول های کبد

سن، تری گلسیرید بالا، BMI (شاخص توده بدن) بالا، میزان پلاکت های خون، سطح آلبومین و نسبت AST و ALT بر اساس آخرین مطالعات ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت تیپ دو، سطح بالای انسولین ناشتا، میزان AST ناشتا فاکتورهای مستقل پیش بینی کننده میزان فیبروز سلول های کبدی است.

درمان و کنترل کبد چرب

بهترین روش برای درمان و کنترل چربی در افراد مبتلای غیر الکلی شامل کاهش وزن در حد ۱۰% وزن بدن، کنترل میزان چربی خون توسط استاتین ها، ورزش کردن، پرهیز از مصرف بیش از حد چربی ها و کربوهیدرات ها و عدم مصرف الکل یا مصرف بسیار کم الکل می­ باشد.

در برخی مطالعات مصرف ویتامین C هم پیشنهاد شده که هنوز از نظر بالینی به اثبات نرسیده است و مصرف ویتامین E به میزان ۸۰۰ واحد بین الملل در روز البته در افرادی که به دیابت مبتلا نباشند و اسیدهای چرب امگا ۳ در افراد مبتلا به چربی بالا توصیه می شود.

کبد-چرب-22

خانم دکتر ندا کاویانی – پزشک خانواده

درمان در منزل

پرستاری و مراقبت

خدمات درمانی در منزل

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – نبش خیابان نوری ، واحد۵

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۴-۰۲۱

تلفن:  ۷۷۰۳۳۰۲۶-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم

سلامتی روز افزون شما آرزوی همیشگی ماست

مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در نقشه گوگل

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =