پانسمان زخم پای دیابتی در منزل | طبیب اول

جهت پانسمان زخم پای دیابتی در منزل با طبیب اول تماس بگیرید


پانسمان زخم پای دیابتی در منزل | طبیب اول

زخم دیابتی یکی از عوارض جدی و خطرناکی است که در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده می شود. به طوری که اکثر بیماران دیابتی با این زخم ها سر و کار دارند.
بوی بد، تورم، درد و ایجاد بافت های نکروز به دلیل از بین رفتن بافت های سالم، از علائم این زخم های دیابتی هستند. پانسمان زخم دیابتی در بیمارستان و مراکز درمانی انجام می شود. اما در صورتی که توانایی مراجعه به این مراکز را ندارید، پانسمان زخم پای دیابتی در منزل بهترین گزینه خواهد بود. در ادامه این مقاله به بررسی چگونگی پانسمان زخم دیابتی در خانه و نحوه ارائه خدمات خواهیم پرداخت.
پس پیشنهاد می شود برای آشنایی با جزئیات پانسمان زخم دیابتی، با ما همراه باشید.

لطفا جهت مطالعه محتوای ذیل، ۵ دقیقه ای با ما همراه باشید.

اهمیت پانسمان زخم پای دیابتی در منزل

به طور میانگین از هر هفت نفر مبتلا به بیماری دیابت، یک نفر از زخم پای دیابتی رنج می برد. به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت باید به زخم های ایجاد شده در قسمت های تحتانی بدن دقت زیادی داشته باشند.
چرا که احتمال عفونت زخم و قطع عضو در این افراد بیشتر است. التیام زخم های دیابتی مدت زمان بیشتری نسبت به سایر زخم ها طول می کشد. به همین دلیل امکان دارد تحرک افراد را تا مدت ها محدود کند.

پزشکان برای درمان این زخم ها از روش های مختلفی مانند دارودرمانی، جراحی، جوراب فشاری و … استفاده می کنند.
تمام روش های درمانی ذکر شده بدون پانسمان اصولی، اثرگذاری لازم را نخواهند داشت. به همین دلیل لازم است پانسمان زخم پای دیابتی در منزل توسط افراد متخصص انجام شود.
پانسمان این زخم به بیمار در رهایی از زخم های ناخوشایند و شروع تحرک و فعالیت های روزمره، کمک فراوانی می کند. زیرا عدم تحرک افراد دیابتی منجر به کاهش جریان خون و به دنبال آن توسعه زخم های دیابتی خواهد شد.

با پانسمان زخم های دیابتی در خانه، فرد از دلگرمی و حمایت خانواده برخوردار بوده و احساس بهتری نسبت به پانسمان در بیمارستان خواهد داشت.

از اهداف ارائه خدمات پانسمان زخم های دیابتی در منزل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. پیشگیری از افزایش وسعت زخم دیابتی و عفونت ناشی از زخم
 2. حذف فشار از ناحیه ایجاد زخم
 3. برداشتن بافت مرده
 4. کاهش احتمال قطع عضو زخم شده
 5. مراقبت و مدیریت زخم دیابتی و کاهش درد بیمار
 6. بهبود سریع تر بیمار و کاهش فشار از اعضای خانواده

مزیت های پانسمان زخم پای دیابتی در منزل

در حال حاضر تولید محصولات جدید برای پانسمان زخم های دیابتی با پیشرفت قابل ملاحظه ای روبرو بوده است. به همین دلیل انواع متعدد پانسمان برای زخم پای دیابتی در دسترس می باشند. هر کدام از پانسمان ها جنبه های متفاوتی از درمان زخم دیابتی را در بر می گیرند.
از جمله مزیت های پانسمان زخم پای دیابتی در منزل عبارتند از:

 1. کاهش چشمگیر درد در ناحیه زخم
 2.  کنترل عفونت و بوی زخم
 3.  حفظ و مراقبت کامل از زخم محیط اطراف آن
 4.  جلوگیری از نفوذ آلاینده ها و میکروب ها به محل زخم
 5.  ایجاد عایق حرارتی به منظور رفع زخم
 6.  تأمین محافظت کامل زخم پای دیابتی
 7. سهولت در باز و بسته کردن و مشاهده زخم
 8.  مناسب بودن قیمت
 9.  عملکرد مطلوب در محیط کفش
 10.  سهولت در تعویض
پانسمان زخم پای دیابتی در منزل | طبیب اول
مزایای پانسمان زخم پای دیابتی و روش های درمان _ طبیب اول

انواع پانسمان زخم پای دیابتی در منزل

نوع پانسمان زخم دیابتی بر اساس نوع و شدت زخم انتخاب می شود. این پانسمان دارای ویژگی هایی است که منجر به بهبود سریع و کم هزینه زخم دیابت خواهد شد.
از جمله متداول ترین پانسمان ها برای زخم پای دیابتی می توان موارد زیر را نام برد:

پانسمان با چسبندگی پایین

این پانسمان دارای گازهایی با خاصیت چسبندگی پایین می باشد. گازهای این پانسمان آغشته به نمک بوده و به عنوان پانسمان استاندارد برای درمان زخم پای دیابتی مورد استفاده قرار می گیرند.
پانسمان با چسبندگی کم، محیط زخم را مرطوب نگه می دارد. از معایب این پانسمان می توان به عدم کنترل عفونت اشاره نمود. به همین خاطر توصیه می شود در کنار آن، از داروهای کنترل کننده عفونت و آنتی بیوتیک استفاده نمایید.

پانسمان هیدروکلوئید

یکی از بهترین انواع پانسمان زخم پای دیابتی در منزل پانسمان هیدروکلوئید است. این پانسمان قدرت بالایی در کنترل و جذب ترشحات زخم پای دیابتی دارد. پانسمان هیدروکلوئید نسبت به آب و بخار هوا خاصیت نفوذپذیری دارد.
به همین دلیل می تواند عمل آبرسانی به زخم را به خوبی انجام دهد. این کار باعث ایجاد محیط هیپکوکسیک در محل زخم و تسهیل روند اتولیز مواد نکروتیک می شود.

پانسمان هیدروژل

عملکرد این پانسمان مشابه پانسمان هیدروکلوئید است. اما هر کدام از این پانسمان ها کاربرد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.
پانسمان هیدروژل به زخم های خشک رطوبت می دهد.
این پانسمان به خارج کردن بافت مرده از محل زخم دیابتی کمک می کند. بهتر است از این پانسمان در بیماران مبتلا به کم خونی، با احتیاط بیشتری استفاده کنید. چرا که امکان دارد با استفاده از این پانسمان، احتمال ابتلا به بیماری قانقاریا در فرد دیابتی افزایش یابد.

پانسمان فوم

پانسمان های دارای پایه فوم، قدرت جذب بسیار بالایی دارند. این پانسمان ها به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و تأثیر زیادی در تسریع بهبودی بیمار دارند. از دیگر ویژگی های پانسمان های فوم دار می توان به قابل برش بودن آنها اشاره کرد.

پانسمان آلژینات

در تولید این پانسمان از جلبک دریایی استفاده می شود. به همین دلیل پانسمان آلژینات، قدرت جذب بالایی داشته و از رشد باکتری در محل زخم جلوگیری می کند.
هنگام برداشتن این پانسمان از روی زخم، به جدا کردن کامل آن دقت زیادی داشته باشید. چرا که باقی ماندن بخش های کوچکی از آلژینات، سبب افزایش عفونت در محل زخم خواهد شد.

پانسمان زخم پای دیابتی در منزل | طبیب اول
انواع پانسمان های زخم برای پای دیابتی _ طبیب اول

پیشنهاد ما به شما عزیزان

پانسمان زخم پای دیابتی در منزل خطر ابتلای بیمار به عفونت و آلودگی های موجود در بیمارستان را کاهش می دهد. چرا که محیط بیمارستان و مراکز درمانی مملو از میکروب و باکتری های مختلف هستند. بنابراین با پانسمان زخم دیابتی در منزل می توانید سلامت بیمار را تأمین نماید. بهتر است پانسمان زخم دیابتی در منزل توسط افراد کاردان و متخصص صورت گیرد.
طبیب اول به عنوان معتبرترین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات درمانی در منزل فعالیت می کند. خدمات سلامت در مرکز تخصصی طبیب اول توسط کارشناسان و کادر درمانی مجرب ارائه می شود. شما می توانید با مراجعه به این مرکز، خدماتی مانند پانسمان زخم در خانه  را با کمترین هزینه دریافت نمایید. همچنین برای مشاوره رایگان، از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین این مرکز بهره مند شوید.

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی
تحریریه طبیب اول

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول

تهران – میدان سبلان – سبلان شمالی – نبش خیابان نوری پلاک ۶۲۶ طبقه اول

تلفن:  ۸۸۴۴۸۴۳۲-۰۲۱

تلفن:  ۸۸۳۹۸۳۲۹-۰۲۱

مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸

مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸

۵/۵ - (۴ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 18 =