انجام نوار قلب در منزل | طبیب اول

انجام نوار قلب در منزل توسظ تیم پزشکی طبیب اول


آشنایی با انجام نوار قلب در منزل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی خدمات رسانی به بیماران بهتر و آسانتر شده است. تیم های پزشکی و پرستاری متخصص و باتجربه، با آوردن تجهیزات و خدمات به منزل شما، مکانی که بیمار در محیطی آشنا، صمیمی، بدون استرس و در آرامش بیشتر تحت مراقبیت قرار میگیرد، روند درمان بیمار را سریعتر و ایمن تر میکنند. اهمیت داشتن این خدمات و تجهیزات برای بیماری های حساس همانند بیماری های قلبی بیشتر نیز میشود. با انجام نوار قلب در منزل ، صف های انتظار و شلوغی بیمارستان، ترافیک های سنگین و آلودگی هوا کنار خواهند رفت. تیم پزشکی طبیب اول آماده ارائه خدمات نوار قلب به شما متقاضیان عزیز میباشد.

شناخت الکتروکاردیوگرافی برای انجام نوار قلب در منزل

الکتروکاردیوگرافی فرآیند تولید الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG [a]) میباشد. این نمودار ولتاژ در مقابل زمان فعالیت الکتریکی قلب با استفاده از الکترودهایی است که روی پوست قرار گرفته است. این الکترودها تغییرات الکتریکی کوچکی را که در نتیجه دپلاریزاسیون عضله قلب و به دنبال آن رپولاریزاسیون در طی هر چرخه قلب (ضربان قلب) است، تشخیص می دهند.

تغییرات در الگوی نوار قلب طبیعی در بسیاری از ناهنجاری های قلبی، از جمله اختلالات ریتم قلب (مانند فیبریلاسیون دهلیزی و تاکی کاردیای بطنی)، جریان خون عروق کرونر ناکافی (مانند ایسکمی میوکارد و انفارکتوس میوکارد) و اختلالات الکترولیت (مانند هیپوکالمی و هیپرکالمی) رخ می دهد.

در یک نوار قلب معمولاً ۱۲ سرب، ده الکترود روی اندام بیمار و روی سطح قفسه سینه قرار می گیرد. سپس مقدار کلی پتانسیل الکتریکی قلب از دوازده زاویه مختلف اندازه گیری می شود و در طی یک دوره زمانی (معمولاً ده ثانیه) ثبت می شود. به این ترتیب، اندازه و جهت کلی دپلاریزاسیون الکتریکی قلب در هر لحظه در طول چرخه قلب گرفته می شود.

سه جز اصلی برای نوار قلب

موج P، که نشان دهنده دپلاریزاسیون دهلیزها میباشد. کمپلکس QRS، که نمایانگر دپلاریزاسیون بطن ها میباشد. و موج T، که نشان دهنده قطبش مجدد بطن ها است. در طی هر ضربان قلب، یک قلب سالم دارای یک پیشرفت منظم دپلاریزاسیون است. که با سلول های ضربان ساز در گره سینواتریال شروع می شود. در سراسر دهلیز گسترش می یابد و از طریق گره دهلیزی-بطنی به سمت بسته نرم افزاری او و فیبرهای پورکینژ عبور می کند.

به پایین سمت چپ بطن ها گسترش می یابد. این الگوی منظم دپلاریزاسیون منجر به ردیابی مشخصه ECG می شود. به یک پزشک بالینی آموزش دیده، نوار قلب مقدار زیادی اطلاعات در مورد ساختار قلب و عملکرد سیستم هدایت الکتریکی آن منتقل می کند. از جمله، می توان از ECG برای اندازه گیری میزان و ریتم ضربان قلب، اندازه و موقعیت اتاق های قلب، وجود هر گونه آسیب به سلول های عضلانی قلب یا سیستم هدایت، اثر داروهای قلب و عملکرد استفاده کرد.

انجام نوار قلب در منزل | طبیب اول
آرامش بیشتر، فضای صمیمی و کنترل بهتر با انجام نوار قلب در منزل تیم پزشکی طبیب اول

مصارف پزشکی

هدف کلی انجام نوار قلب کسب اطلاعات در مورد عملکرد الکتریکی قلب است. کاربردهای پزشکی برای این اطلاعات متنوع است و اغلب لازم است با آگاهی از ساختار قلب و علائم معاینه بدنی برای تفسیر همراه باشد.

برخی از نشانه های انجام نوار قلب

 • درد قفسه سینه یا انفارکتوس میوکارد مشکوک (حمله قلبی)، مانند انفارکتوس میوکارد ST (STEMI)  یا سکته قلبی غیر  ST (NSTEMI)
 • علائمی مانند تنگی نفس، سوفل، غش، تشنج، چرخش خنده دار یا آریتمی از جمله تپش قلب جدید یا نظارت بر آریتمی های قلبی شناخته شده
 • نظارت بر دارو (به عنوان مثال، طولانی شدن QT ناشی از دارو، سمیت دیگوکسین) و مدیریت مصرف بیش از حد (به عنوان مثال، مصرف بیش از حد سه حلقه ای)
 • ناهنجاری های الکترولیت، مانند هایپرکالمی
 • نظارت حین عمل که هر نوع بیهوشی در آن دخیل است (به عنوان مثال مراقبت از بیهوشی تحت نظارت ، بیهوشی عمومی). این شامل ارزیابی قبل از عمل و نظارت در حین عمل و بعد از عمل میباشد.
 • تست استرس قلبی
 • آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CTA) و آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی قلب (ECG برای “دروازه” اسکن استفاده می شود تا موقعیت آناتومیکی قلب ثابت باشد)
 • الکتروفیزیولوژی قلب بالینی، که در آن یک کاتتر از طریق ورید ران وارد می شود. و می تواند چندین الکترود در طول خود داشته باشد تا جهت فعالیت الکتریکی را از درون قلب ثبت کند.

نوار قلب را می توان به عنوان ردیابی متناوب کوتاه یا نظارت مستمر ECG ثبت کرد. نظارت مستمر برای بیماران جدی، بیمارانی که تحت بیهوشی عمومی قرار دارند. و بیمارانی که آریتمی قلبی آنها به ندرت اتفاق می افتد و بعید است در یک نوار قلب ده ثانیه معمولی دیده شود، استفاده می شود. نظارت مداوم را می توان با استفاده از مانیتورهای هولتر، دفیبریلاتورها و ضربان سازهای داخلی و خارجی و یا بیولتومتری انجام داد.

غربالگری

شواهد استفاده از نوار قلب را در بین افراد بدون علائم یا در معرض خطر کم بیماری های قلبی عروقی به عنوان تلاشی برای پیشگیری تأیید نمی کند. دلیل این امر این است که نوار قلب ممکن است در واقع وجود مشکلی را نشان دهد. منجر به تشخیص نادرست، توصیه روشهای تهاجمی و درمان بیش از حد. با این حال، ممکن است افرادی که در مشاغل خاص مانند خلبانان هواپیما مشغول به کار هستند. لازم است ECG را به عنوان بخشی از ارزیابی های معمول سلامتی خود انجام دهند. غربالگری هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی نیز ممکن است در نوجوانان بعنوان بخشی از جسمی ورزشی در نظر گرفته شود. زیرا نگرانی از مرگ ناگهانی قلب میباشد.

دستگاه های الکتروکاردیوگرافی

دستگاه های الکتروکاردیوگرافی توسط دستگاه هایی که متشکل از مجموعه ای از الکترودهای متصل به یک واحد مرکزی هستند ثبت می شوند. دستگاه های اولیه ECG با الکترونیک آنالوگ ساخته شده اند. جایی که سیگنال موتور را برای چاپ سیگنال بر روی کاغذ سوق می دهد. امروزه دستگاه های الکتروکاردیوگرافی از مبدل های آنالوگ به دیجیتال برای تبدیل فعالیت الکتریکی قلب به سیگنال دیجیتال استفاده می کنند.

بسیاری از دستگاه های ECG اکنون قابل حمل هستند. و معمولاً شامل یک صفحه نمایش، صفحه کلید و چاپگر روی یک چرخ دستی کوچک هستند. پیشرفت های اخیر در نوار قلب شامل توسعه دستگاه های حتی کوچکتر برای گنجاندن در ردیاب های تناسب اندام و ساعت های هوشمند است. این دستگاههای کوچکتر اغلب فقط به دو الکترود متکی هستند تا یک سرب منفرد ارائه دهند. دستگاه های قابل حمل شش سرب نیز در دسترس هستند. ثبت نوار قلب یک روش ایمن و بدون درد است. این ماشین ها از طریق برق اصلی تغذیه می شوند. اما با چندین ویژگی ایمنی از جمله سرب زمینی طراحی شده اند.

ویژگی های دستگاه های جدید الکتروکاردیوگرافی

محافظت از دفیبریلاسیون: هر نوار قلب (ECG) که در مراقبت های بهداشتی استفاده می شود ممکن است به شخصی متصل شود که به دفیبریلاسیون احتیاج دارد. و نوار قلب باید از این منبع انرژی محافظت کند.

تخلیه الکترواستاتیک مشابه تخلیه دفیبریلاسیون است و به ولتاژ تا ۱۸۰۰۰ ولت نیاز دارد. علاوه بر این، می توان از مداراتی به نام درایور پای راست برای کاهش تداخل حالت مشترک (معمولاً برق ۵۰ یا ۶۰ هرتز) استفاده کرد.
ولتاژهای ECG اندازه گیری شده در بدن بسیار ناچیز است. این ولتاژ کم نیاز به مدار کم صدا، تقویت کننده های ابزار دقیق و محافظت الکترومغناطیسی دارد.
ضبط همزمان سرب: طرح های قبلی هر یک از سرب ها را به طور متوالی ضبط می کردند. اما مدل های فعلی همزمان چندین لید را ضبط می کنند. اکثر دستگاه های نوار قلب جدید الگوریتم های تفسیر خودکار دارند.

این تحلیل ویژگی هایی مانند فاصله PR، فاصله QT، فاصله QT (QTc) اصلاح شده، محور PR، محور QRS، ریتم و سایر موارد را محاسبه می کند. نتایج حاصل از این الگوریتم های خودکار تا زمان تأیید و یا اصلاح توسط تفسیر متخصص “مقدماتی” در نظر گرفته می شوند. علی رغم پیشرفت های اخیر، سو تعبیر رایانه همچنان مسئله مهمی است. و می تواند منجر به سو مدیریت بالینی شود.

انجام نوار قلب در منزل | طبیب اول
نمایش دقیق تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربان های قلب با انجام نوار قلب در منزل

مزایای استفاده از خدمات نوار قلب در منزل

 • نمایشگر تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربان های قلب
 • تشخیص ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا دیگر بیماری‌ها
 • بدست آمدن شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته
 • نمایشگر نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند.
 • بدست آمدن شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

تیم پزشکی طبیب اول آماده ارائه هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری به شما متقاضیان گرامی میباشد.

نویسنده: محسن محمدگل

اطلاعات تماس و آدرس مرکز طبیب اول
تهران ، خیابان مدنی بالاتر از مترو سبلان – روبروی بانک ملت – نبش خیابان نوری ، واحد۵
مشاوره پزشکی:  ۰۹۱۲۳۳۵۶۳۸۸
مشاوره پرستاری: ۰۹۱۲۸۳۵۶۳۸۸
چنانچه نیاز به مشاوره با کارشناسان ما دارید منتظر صدای گرمتان هستیم
سلامتی روز افزون شما آرزوی همیشگی ماست
مرکز پرستاری در منزل طبیب اول در نقشه گوگل
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =